DRUŽOBNÁ OBEC - Gyöngyössolymos

          Naša obec Iňačovce ma už dlhšiu dobu nadviazanú družbu s obcou Gyöngyössolymos, ktorá sa tak ako aj Iňačovce v minulosti volala SOLMUS (SOLUMUS).

          Gyöngyössolymos je obec  vo východnej časti Maďarska, severných hôr, na južnom okraji pohoria Matra. Je to obec s 3173 obyvateľmi. Úradujúcou starostkou obce je Nyilasné Nádudvari Zsuzsanna

           S jej názvom sa stretávame v 13. storočí, no v archívnych prameňoch môžem nájsť aj názov SOLUMUS, SUMUS, SOLIMUS. Starodávna obec do dnešných časov vyrástla do turistického centra. Sú tu mnohé turistické možnosti napr. Deszö-vár (hrad), Ilonh es Tamara Kút Nyesettuar (studňa), Arpád-Kori Templom (kostol), Asztag-kő (kameň), Čákkő, Lajosháza (železnička), Pincésmalom (Mlyn) a iné atrakcie. Blízkosť pohoria MATRA v okolí obce umožňuje turistiku po jej nádherných lesoch a kopcoch. Na nezalesnenom úpätí pohoria Matra sú rozsiahle vinice. Premáva tu aj úzkokoľajná železnica.

           V obci sa nachádza kultúrny dom Gardonyi Gejzu. Bol postavený v roku 1961. Do dnešného dňa už  bol viackrát obnovený. Stále slúži k rozvoju kultúry. Nachádza sa tu aj obecná a školská knižnica. Vydávajú sa obecné noviny.

           Medzi najzaujímavejšie pozornosti patrí aj rímskokatolícky kostol, ktorý bol postavený v 14. storočí rodinou Solymossy. Bol viackrát prestavaný. Na kostole vyniká vysoká kamenná veža, ktorá bol počas tureckej nadvlády využívaná ako strážna veža.

          Od roku 1993 pôsobí v obci ženský spevácky súbor, ktorý sa zúčastňuje na mnohých festivaloch. V tejto dedinke sa každoročne usporiadajú obecné dni.

            Šport a vzdelanie v obci zabezpečuje škola s počtom 380 žiakov. Škola je zameraná na plávanie a maľovanie.

           

                                                                                                      Text preložil: Július Pavliščák st.

 

https://www.gyongyossolymos.hu/

Úradné hodiny

 Pondelok: 7:00 - 15:00
 Utorok: 7:00 - 15:00
 Streda: 7:00 - 16:30
 Štvrtok: 7:00 - 15:00
 Piatok: 7:00 - 12:00

Video-letecký pohľad na obec

Videogaléria

Fotogaléria

Kalendár

Počasie

Obec Iňačovce

Iné

Kalendár zvozu odpadu 2023