Vitajte na stránkach obce IŇAČOVCE

 18.06.2016

      Dedinka Iňačovce je vzdialená 12 km juhovýchodne od okresného mesta Michalovce. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1417. Pod názvom Solmos sa spomínala v latinskej listine kráľa Žigmunda. Tunajší obyvatelia boli najmä roľníkmi a tkáčmi. Začiatok osídlenia týchto miest však siaha do oveľa dávnejších dôb.

      O najstaršej, nepísanej histórii Iňačoviec sa dozvedáme vďaka ojedinelým archeologickým nálezom. O osídlení v mladšej dobe bronzovej svedčí nález bronzového náramku s rytou výzdobou. V tejto lokalite sa našli aj niekoľké zlomky keramiky, ktoré hovoria o osídlení v staršej dobe železnej a dobe rímskej. Najvýznamnejšou sakrálnou pamiatkou obce je miestny gréckokatolícky kostol. Už v polovici 18. storočia stál v Iňačovciach farský gréckokatolícky drevený chrám so šindľovou strechou a jedným zvonom. Zasvätili ho Zosnutiu Panny Márie. V 19. storočí však postavili gréckokatolíci murovaný chrám, ktorý tu stojí dodnes. Okrem neho má svoje miesto v obci aj reformovaný kostol. Terajší kostol bol postavený v rokoch 1891 – 1912. Iňačovce po roku 1945 skrášlila tiež nová budova materskej školy a domu smútku. Pozornosť v dedinke púta aj storočná iňačovská studňa.

     Chotár Iňačoviec je významným a špecifickým miestom najmä vďaka výskytu rybníkov. Východný priestor obce s rybničnou sústavou je časťou Národnej prírodnej rezervácie Senné rybníky. Táto rezervácia je jedným z najvýznamnejších miest hniezdenia a migračných zastávok vzácnych a ohrozených druhov vodného vtáctva na Slovensku. Zároveň ide o súčasť najhodnotnejšieho prírodného dedičstva štátu. Zo sústavy iňačovských rybníkov sa ročne vyloví niekoľko stoviek ton rýb. Preto k obci neodmysliteľne patrí tradícia rybárstva. 

     Dnes v obci žije 766 obyvateľov. K dispozícii majú dobrú občiansku vybavenosť. Nechýba tu budova obecného úradu, materská ani základná škola. Šport sa tu môže rozvíjať aj vďaka miestnemu futbalovému ihrisku.

     V krásnom prostredí tejto malebnej dedinky sa v súčasnosti stavajú nové domy, čo svedčí o jej neustálom rozvoji.

  Úradné hodiny

   Pondelok: 7:00 - 15:00
   Utorok: 7:00 - 15:00
   Streda: 7:00 - 16:30
   Štvrtok: 7:00 - 15:00
   Piatok: 7:00 - 12:00

  Video-letecký pohľad na obec

  Videogaléria

  Fotogaléria

  Kalendár

  Počasie

  Obec Iňačovce

  Iné

  Kalendár zvozu odpadu 2023